kuźnia Wojciechów

Kuźnia Wojciechów kowalstwo artystyczne Roman Czerniec historia

Kuźnia w Wojciechowie istnieje i funkcjonuje nieprzerwanie od 1920 roku, tj. już 100 lat. Dawniej pracował tu mój dziadek, potem ojciec, a obecnie od ponad 48 lat pracuję w niej ja, ucząc fachu kolejne pokolenia.

Pracę w kuźni rozpocząłem mając 16 lat i wtedy też podkułem pierwszego konia, potem podkuwałem ich już tysiące. Mój rekord to 36 końskich kopyt w ciągu jednego dnia. Dawniej praca w kuźni ściśle związana była z wykonywaniem usług dla rolnictwa i polegała na: podkuwaniu koni, klepaniu siekier, lemieszy, reperacji pługów i narzędzi rolniczych.

Jednak upływ czasu, sprawił że z roku na rok koni w Polsce zdecydowanie ubyło, zastąpiono je maszynami. A ja żeby utrzymać siebie, swoją rodzinę i nie dopuścić do upadku zakładu, a jednocześnie móc dalej rozwijać swoją pasję - przestawiłem się na kowalstwo artystyczne, które wykonuje od 25 lat.

Wyroby moje mają indywidualne, niepowtarzalne wzory, gdyż wykuwane są za pomocą rąk, młota i kowadła. Pod wpływem wysokiej temperatury w piecu kształtuję żelazo i metal, w wyniku czego tworzę unikatowe dzieła, tj. balustrady, bramy ogrodzenia, meble, schody i drzwi metalowe oraz inne wyroby o bardzo ciekawych wzorach.

Prace wychodzące spod mojego młotka znalazły uznanie zarówno w Polsce, jak i poza granicami kraju - Francja, Holandia, Szwajcaria, Anglia Norwegia. Swoją ciężką pracą zdobyłem wiele różnych dyplomów, nagród i wyróżnień, wśród których najbardziej dla mnie znaczące to: Dyplom za I miejsce w Polsce w Kuciu Artystycznym, I miejsce w Polsce w podkuwaniu konia, Odznaka Zasłużony Działacz Kultury, Statuetkę ,,Orzeł Biznesu” Lubelszczyzny w kategorii Firma Wielopokoleniowa,  Brązowy Medal Zasługi, Nagroda Literacka Wł. St. Reymonta, wyróżnienie od byłego Prezydenta RP Aleksandra Kwaśniewskiego, u którego miałem zaszczyt być gościem w 2000 roku, w Pałacu Prezydenckim.

Wielką chlubą było dla mnie, móc wręczyć własnoręcznie wykonaną podkowę "na szczęście” – ówczesnej Parze Prezydenckiej.

Od 2003 roku pełnię obowiązki Prezesa Stowarzyszenia Kowali Polskich.
 

Kuźnia galeria

Poniżej znajduje się galeria zdjęć dotycząca historii naszej firmy.

Kute meble ozdoby

Nasza firma ma bardzo wiele zalet, dzięki którym mamy bardzo wielu zaufanych klientów.
noclegi obiady przyjęcia okolicznościowe imprezy Lublin

kuźnia Wojciechów Strona korzysta z plików cookies i zapisuje pliki tymczasowe na Twoim komputerze.